Cvičky jarmilky

Vítejte na stránkách, které se věnují fenoménu Československa šedesátých až devadesátých let 20. století. Troufám si tvrdit že téměř každý kdo v této době chodil do školy, nosil minimálně na prvním stupni základní školy do tělesné výchovy cvičky - Jarmilky, někdy též zvané Spartakiádky.

Proč je nepojmout trochu seriózněji a nezpracovat takovou malou monografii? Vždyť tyhle cvičky, někdy oblíbené, jindy nenáviděné, se vyrábějí téměř beze změn už více než 50 let a takový malý "pomníček" si myslím zaslouží.


Historie

Samotné slovo "cvičky" pochází pravděpodobně od firmy Baťa z dob "první republiky". Podobně jako jarmilky na spartakiádu byly baťovy cvičky vyrobeny pro všesokolský slet. Byly kožené, černé s černou gumou přes celý nárt a vyráběly se až do pánské velikosti 45, jak se můžete přesvědčit na dobové reklamě (zdroj: Aukro) reklama Baťa

Cvičky jarmilky byly s největší pravděpodobností navrženy a vyrobeny pro Československou Spartakiádu 1965. Výroba tedy byla zahájena již v roce 1964 (viz například tento povídkový film z roku 1964, povídka "Podvodnice") a to na Slovensku v podniku ZDA Partizánske, později je vyráběly i jiné podniky např. Snaha Jihlava, která dodnes vyrábí zdravotní obuv. Z dnešního hlediska by se dalo mluvit o tom, že Jarmilky zaznamenaly obrovský obchodní úspěch. Oblibu si vysloužily jednak pro jednoduchost použití (malí školáčci se nemuseli trápit s tkaničkami), dále pro svou láci (v 70.-80. letech stály dětské velikosti 17,50Kčs a dámské 21Kčs, zatímco klasické tenisky stály 30-40Kčs) a také že sloužily jako podklad pro uměleckou tvořivost jejích nositelů. Nápisy, jména hudebních skupin, fotbalových mužstev apod. zdobily mnohdy jejich původně bílé plátno. A nebo také proto, že se dají na gumičce snadno podepsat, aby si je malí školáci nepopletli :-)

Název Jarmilky vznikl z názvu průmyslového vzoru "Jarmila". jarmilky Paralelně s Jarmilkami se vyráběla i pánská varianta tzv. "Toníky" tedy průmoslový vzor "Toník", což byla verze Jarmilek s tkaničkami vyráběná i v pánských velikostech. Od Spartakiády 1965 se staly tyto cvičky nedílnou součástí života školáků, zejména pak jako - dříve často i povinná - cvičební obuv v hodinách tělesné výchovy.

Zajímavým jevem je zájem o tyto cvičky ze strany obyvatel Polska. Těžko říct co je na nich tak přitahovalo, ale Czeszki nebo prostě Jarmilki byly často i předmětem kontrabandu pašovaného k našim severním sousedům. Že jim tento národní fetiš vydržel i do dnešních dnů se lze přesvědčit třeba na stránkách tohto obchodu.